САЙТ БІБЛІОТЕКАРЯ НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ №5 СИНИЦЬКОЇ ОКСАНИ АНАТОЛІЇВНИ

ЗВІДКИ ПРИЙШЛА КНИГА

Бібліотечний урок для 3-5 класівЗВІДКИ ПРИЙШЛА КНИГА

Бібліотечний урок для 3-5 класів

 

Мета: Збереження та пропаганда навчальної та художньої книги. Поповнення знань учнів з історії книги. Виховати в дітей повагу і любов до книги, зацікавити їх у читанні.

 

Бібліотекар. Історія виникнення книг досить і досить цікава. Друкувати книги, газети, такими, якими ми звикли їх бачити, почали зовсім недавно.

Багато способів перепробували, щоб мудрість, досвід передати нащадкам. У стародавніх храмах написи вирубувалися на скелях чи великих каменях. Стародавні ассирійці писали паличками на глиняних  дощечках, а потім обпалювали їх у печах. Так само писали стародавні римляни, але тільки на повстинах, вкритих шаром воску, китайці – на дощечках. Ці найдавніші рукописи такі міцні, що дожили до нашого часу.

Єгиптяни першими винайшли матеріал, що нагадував сучасний папір. Вони  пресували серцевину болотяної рослини і виготовляли вузькі полотнища завдовжки кілька десятків метрів. Цю рослину та матеріал з неї називали папірусом. Писали на папірусі очеретяними паличками, вмочаючи їх у фарбу. Рукописи згортали у трубку й зберігали у дерев’яних футлярах.

         Слов’янська писемність виникла у ІХ столітті. Було створено дві азбуки: “глаголицю” (від слова “глагол” – слово), та “кирилицю”  (на честь Кирила).  До ХІУ століття писали на пергаменті (за назвою м. Пергам, де його виготовили). Пергамент виробляли зі шкіри молодих телят, ягнят, кіз. Для письма використовували також бересту.

         На пергаменті писали чорнилом та різними фарбами. Чорнило робили з сажі, відвару кори ольхи та дуба. Заголовки, ініціали, великі букви писали червоною фарбою. Звідси вислів “червоний рядок”. Використовували також охру – світло-жовту фарбу, зелену і чорну, золото, срібло.

Усі рукописні книги переплітали. Палітурку виготовляли з дерев’яних дощок, обтягнутих шкірою, парчею, оксамитом, атласом. Потому прикріплювали металеві бляхи, аби довше зберігались. Іноді для обкладинок виготовляли золоті або срібні обкладинки. Верхню кришку прикрашали дорогоцінним камінням, перлами. Після написання тексту сторінки книги розмальовували. Книги закінчувались післямовою: писець просив читача пробачення за помилки.

         Невідомо, кому прийшла в голову думка, що книги не переписувати від руки, а відразу друкувати з однієї форми. Припускають, що першим почав відливати металеві букви німець Йоганн Гуттенберг, який жив у місті Майнці в середині ХУ століття. Та ось нещодавно стало відомо, що за 400 років до нього китаєць Бі Шен друкував з форм, складених з окремих ієрогліфів.

         Папір прийшов до нас з Китаю. Близько двох тисячоліть тому китайці навчилися варити з подрібненого бамбука та ганчир’я паперову масу і виготовляти з неї аркуші паперу.

         У Київській Русі папір з’явився у кінці ХІУ століття. Книгодрукування  у нас започаткував Іван Федоров. Першодрукар опанував важку справу і заснував першу в Україні друкарню (м. Львів). У 1574 році він видав друковані книги “Апостол”, “Буквар”. Іван Федоров випередив іноземних майстрів, винайшов спосіб друкувати текст двома фарбами одразу.

         Усі старовинні книги дуже великі, вдвічі, а той у тричі більші за сучасні. Є серед книг свої знаменитості. Найтовстіша у світі книга англійський словник, що має 8600 сторінок. А китайський енциклопедичний словник нараховує 5113 томів. Одна з найменших у світі книг – “Байки” І. Крилова, видана у Санкт-Петербурзі у 1856 році.

         На звичайній сірниковій коробці можна помістити три таких книжечки. Книга менша за поштову марку. Прочитати байки можна тільки за допомогою лупи.

Бібліотекар. А послухайте ще таку інформацію.

Це цікаво:

ü            У Давній Русі книги складались у коробки. Так вони краще зберігались.

ü            У далекому минулому книги зберігались під монастирським склепінням, прикуті ланцюгами.

ü            Забудькуваті читачі були в усі часи. Так, у 1975 році і одну з англійських бібліотек була повернута книга “Вчись в’язати та вишивати”. Читачка так захопилась нею, що протримала у себе 30 років.

ü            Рекорд неуважності був зафіксований у бібліотеці Кембріджського університету, куди книга була повернена через 300 років!

 

Наприкінці бесіди проводиться вікторина за такими запитаннями:

  1. Хто  першим винайшов матеріал, що нагадував сучасний папір?
  2. Коли виникла слов’янська писемність?
  3. Від назви якого міста пішло слово “пергамент ”?
  4. З чого виробляли пергамент?
  5. Звідки прийшов до нас папір?
  6. Хто започаткував книгодрукування?
  7.  

Бібліотекар. Наш бібліотечний урок підходить до кінця, я прощаюсь з вами, до нових зустрічей!

 Создан 20 апр 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником