САЙТ БІБЛІОТЕКАРЯ НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ №5 СИНИЦЬКОЇ ОКСАНИ АНАТОЛІЇВНИ

РАДИ-ПОРАДИ Книга – духовна і матеріальна цінність

Бібліотечний урок для 1-2 класівРАДИ-ПОРАДИ

Книга – духовна і матеріальна цінність

Бібліотечний урок для 1-2 класів 

             Мета: Виховати в дітей повагу і любов до книги, навчити ремонтувати попсовану книгу.

Все, що серце і що розум

Вік творили не один,

Повизбирувало людство

В книги – перли із перлин.

                                    І. Франко

 

         Бібліотекар.  Друзі, хто з вас не любить книжок? Книжок, у яких так багато барвистих малюнків. Розкриєш першу-ліпшу  -- опинишся у далекій казковій країні. А в тій країні живуть добрі й кумедні велетні, веселі маленькі чоловічки або просто твої ровесники. Ростуть там велетенські ріпки, такі, що цілий гурт їх з землі не вирве. Відважні герої б’ються там за правду з лютим ворогом…

         Книги відкривають нам свої таємниці. Одна дарує нові знання, інша дає поради, третя – втішає, четверта – розвеселяє. Тому, якщо людина багато читає, вона не тільки багато знає, але й ніби проживає багато цікавих життів.

         Книга потрібна людині, як повітря, як світло. З дитячих років вона допомагає вам пізнати світ, знайомлячи з казками, веселими і сумними віршами, оповіданнями про великих і сміливих людей, таємницями природи.

         Діти, книжки – ваші друзі, їх потрібно любити й берегти. Пропонуємо вам скористатися нашими рецептами лікування книг.

 

1. ЩОБ КНИГИ ДОВШЕ ЖИЛИ, ПОТРІБНО ЇХ БЕРЕГТИ.

         При читанні слід користуватися закладками. Їх можна зробити самому. Перша закладка – смужка акуратно відрізаного цупкого паперу, верхній кінець якої трохи відступає над сторінками книги. Можна розмалювати закладку кульковими ручками або кольоровою тушшю ( не користуйтесь акварельними фарбами і кольоровими олівцями: вони псують сторінки!). матеріалом для закладок служать також шматочки кіноплівки, алюмінієва фольга, пофарбований аніліновими фарбами целофан тощо.

 

2. ЩО РОБИТИ, КОЛИ КНИЖКА НАМОКЛА?

         Швиденько поставити її в сухому, теплому приміщенні, розкрити віялом і стежити, коли вона трохи підсохне, потім покласти книжку під прес. Якщо склеїлись деякі аркуші, обережно кілька разів перегнути їх у різні боки. Дуже склеєні сторінки можна потримати над парою або скористатись тонким гребінцем.

         Сліди від олівця чи від пальців на забруднених сторінках обережно витирають м’якою гумкою. ЧОРНИЛЬНІ ПЛЯМИ виводять лимонним соком (можна кислотою), а якщо це не допомагає, щавлевою кислотою, розбавленою будь-яким одеколоном у пропорції: 1 частина кислоти на 4 частини одеколону.

 

3. ЯКЩО ЛИСТКИ КНИГИ ЗІМЯЛИСЯ,  під них і зверху на них кладуть по одному чистому, не дуже щільному паперу і теплою (не гарячою!) праскою прогладжують кожен листок.

 

4. ОБТРІПАНІ КРАЇ КНИЖКОВИХ СТОРІНОК

Обклеюють папером схожого кольору. Для цього смужку прозорого паперу намазують клеєм, змащеною поверхнею кладуть догори на скло так, щоб правий край допоміжного формату потрапляв на її середину. На обтріпаний край кладуть дрібну смужку паперу (клеєм донизу!).  загинають смужку прозорого паперу по краю сторінки, що ремонтують і наклеюють її загнуту частину на сторінку.

 

         5. ЖИРНІ ПЛЯМИ  слід виводити обов’язково на відкритому повітрі. Беруть бензин або чотирихлористий вуглець, можна додати товчену крейду або зубний порошок. Цю масу акуратно наносять на пляму, а коли вона висохне – обережно зчищають. Якщо жирна пляма свіжа, її можна видалити за допомогою праски через прозорий папір або звичайну промокашку.  Іржаві плями виводять лимонною або щавелевою кислотою.

 

6. Іноді в книгах ЗАВОДЯТЬСЯ КОМАХИ, що псують їх. Здебільшого це трапляється тоді, коли книги стоять на поличках надто щільно або якщо ними дуже рідко користуються. боротьбу з комахами треба починати з ретельного обслідування приміщення, де знаходяться книги, особливо місць імовірного поселення цих шкідників: під плінтусами, меблями, за вентиляційними решітками. У разі виявлення комах обробити місця по черзі “Примою”, а потім “Дихлофосом” (на упаковках цих препаратів вказаний спосіб застосування). Книги, в яких завелись шкідники, необхідно розкрити віялом і поставити на 7-10 днів у щільно закриті коробки або ящики з препаратом “Антиміль”. Після проведення такої роботи книги потрібно дуже добре провітрити.

 

7. “Ліки для книг”  (ЛИМОННА І ЩАВЕЛЕВА КИСЛОТИ, ПЕРЕКИС ВОДНЮ, ГЛІЦЕРИН, ФОРМАЛІН, ЗУБНИЙ ПОРОШОК, ГІДРОСУЛЬФАТ, БЕНЗИН, ЧОТИРИХЛОРИСТИЙ ВУГЛЕЦЬ ТОЩО) необхідно зберігати у закритих флаконах і банках з етикетками. Етикетки можна зробити із смужок лейкопластиру, на яких шариковою ручкою написати назви. Лейкопластиром зручно заклеювати шийки флаконів з такими рідинами, як бензин, чотирихлористий вуглець тощо. Перекис водню бажано зберігати в темних скляних флаконах.

 

         8. ПЛЯМИ ВІД НАДМІРНОЇ ВОЛОГИ ні в якому разі не можна витирати ганчіркою. Їх змочують 2-3 % розчином формаліну (він знижує плісняву). Саму пляму обезбарвлюють перекисом водню. Для цього під листок книги кладуть аркуш щільного чистого білого паперу, перекисом водню змочують пляму, потім через деякий час перекис виводять промокашкою. Процес повторюється до повного зникнення плісняви.

 

         9. ЯКЩО ЛИСТКИ КНИГИ ПОРВАЛИСЯ, беруть шматок звичайного чи органічного скла, під нього підкладають кольоровий папір необхідного формату. Якщо немає такого паперу, можна на склі накреслити формат склографом або тушшю. Змащену клеєм смужку прозорого паперу обережно підсовують під надірване місце, загинають по краю листка, наклеюють на книжну сторінку.

Бібліотекар. Наш бібліотечний урок підійшов до кінця. А наостанок кожен з вас прийме участь в лікуванні книг у нашій «Книжковій лікарні».

 

 Создан 20 апр 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником