САЙТ БІБЛІОТЕКАРЯ НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ №5 СИНИЦЬКОЇ ОКСАНИ АНАТОЛІЇВНИ

ПРО КНИГУ І БІБЛІОТЕКУ

Бібліотечний урокПРО КНИГУ І БІБЛІОТЕКУ

Бібліотечний урок

Мета: викликати в учнів почуття поваги і шанобливого ставлення до книги, вироблення в них потреби користуватися бібліотекою.  Виховувати в учнів любов до книги, прищеплювати знання та вміння бережливого поводження з нею.

План.

  1. Значення книги в житті людини.
  2. Як книга прийшла до людей.
  3. Історія виникнення бібліотек.

 

Бібліотекар.   Упродовж всього життя ми звертаємось до книги. Батьки читали вам казки, вірші, оповідання, коли ви ще й не вміли.

Згадайте свої перші улюблені книжечки, які роздивлялися, щось згадуючи, уявляючи, фантазуючи. А коли вивчили літери, самі стали читачами. З дитячих років книжка допомагала вам пізнавати себе і зрозуміти світ, що вас оточує, ви дізналися про таємниці природи, про те, як живуть люди в далеких і близьких краях. Про це розповідає книжка. І чим би ви в школі не захоплювалися – історією, природою, чи технікою вам завжди на допомогу приходила і приходить книга.

У стародавні часи не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. Але потреба записувати, передавати іншим якісь відомості, досвід, знання виникла у людей дуже давно. Тож “сторінками” найдавніших книжок ставали стіни печер, каміння, вояцькі щити. Писали на всьому й усім.  Бо не було тоді ані паперу, ані пер, ані олівців, не знали люди й літер – їх замінювали малюнками. Згодом винайшли перші абетки, почали писати на глиняних табличках, потім їх сушили й випалювали в печі на вогні.

З часом навчилися робити зручні й легкі книжки з тонкої козячої або телячої шкіри. Першу таку книжку зробили у стародавньому місті Пергамі ще в ІІ столітті до нашої ери. Через те папір з шкіри називали пергаментом.

Але ці книжки були надто дорогі. На виготовлення книжки потрібні були шкіри ледве не з череди телят. Отож, люди шукали, з чого робити книги, щоб вони були дешеві й прості.

У далекій Африці, на берегах повноводних річок, простягнулися нескінченні зарості болотяної рослини – папірусу. Люди використовували його на будівництві. Якось один чоловік лагодив хату. Розрізав стеблину папірусу, витяг волокнисту серцевину, поклав на осонні. Через деякий час він побачив, що волокна перетворилися на сухі вузенькі стрічки. Ще більше здивувався чоловік, побачивши, що стрічки добре вбирають фарбу. Значить, на папірусі можна писати.

Відтоді з’явились книжки, а краще сказати – сувої з папірусу. Писати на сухих стеблах папірусу було зручно, але через кілька років такі “книги ” ламались і розсипались.

Книжка ще за часів Київської Русі була рукописною, і дуже цінною. Для того, щоб виготовити одну копію рукописної  книги необхідно було працювати не один день, і не один місяць.

Найбільша у світі книга побачила світ у 1832 році у Лондоні.

Вона називається “Пантеон англійських героїв ”, її довжина – 5,7 метрів, а ширина – 3,7 метрів. Розмір літер цієї книги становить 15 см.

Найменша книга – “Мурашки” була надрукована у 1980 році в Японії, її розміри 1,4 на 1,4 см.

У Давній Русі переписувачі книг прикрашали рукописні сторінки. Вони виділяли першу літеру рядка: надавали їй незвичайної форми та яскраво розфарбовували. Ось чому ми кажемо: “з червоного рядка”.

З незабутніх часів з’явилися бібліотеки. Слово “бібліотека” – грецького походження, а перекладається так: “бібліє” – книга, “тека” – зберігання. Отож, це місце, де зберігаються книги. Деякі бібліотеки мають свої давні історії.

Наприклад, бібліотеки у Давньому Єгипті – “Притулок мудрості”, “Дім життя”. Але користуватися ними могли тільки багаті, заможні люди: фараони, жерці храмів. Для простих людей бібліотеки були зачинені.

За часів Київської Русі книга була в пошані. Київський князь Володимир Святославович (жив він 1000 років тому) відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували, розмножували книги. А за Ярослава Мудрого у Києві при Софіївському соборі засновується перша у Київській Русі бібліотека.

На жаль, книги з бібліотеки Ярослава Мудрого не дійшли до нас. Після захоплення Києва ханом Батиєм у 1240 році доля їх невідома. Створювались бібліотеки в монастирях. Тут особлива посада з’являється – бібліотекар.

В Україні діє понад 60500 різних бібліотек. Найбільші з них: Державна Історична бібліотека України Міністерства Культури. Львівська наукова бібліотека академії наук України імені Стефаника, Одеська державна наукова бібліотека імені Горького, Харківська державна наукова бібліотека імені Короленка Міністерства культури України.

Зустріч з хорошою книгою завжди радісне свято. Дітей і дорослих супроводить вона в житті, як чудовий порадник, як засіб пізнання, натхнення і краси. Читання – одна з найбільш важливих потрібних і серйозних справ. Не шкодуйте на нього ні часу, ні сил: усе повернеться сторицею.

 Создан 20 апр 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником